Terenska opazovanja
Praktična določitev astronomskih geografskih koordinat (Φ, Λ)

Študijsko leto 2007/2008

Terenska opazovanja obsegajo dve nalogi:
  1. določitev astronomske dolžine iz opazovanj Sonca;
  2. določitev astronomske širine in azimuta zemeljskega cilja iz opazovanj Severnice.

Zemeljski cilj je leva luč na stavbi ljubljanskega WTC-ja.

Točen čas (UTC) dobimo prek GPS-sprejemnika. Za registracijo časovnih trenutkov opazovanj uporabljamo štoparico

Približne koordinate opazovališča za obe nalogi so: Φ' = 46° 03';  Λ' = 0h58,0m;  H = 330 m

Podatki:

Navidezne koordinate Sonca in Severnice se nahajajo tukaj:
  1. Sonce
    Geocentrične navidezne ekvatorske koordinate pravega Sonca (rektascenzija, deklinacija), ter vrednosti časovne enačbe so v datototeki Sonce_maj2008 .
    Koordinate Sonca interpoliramo po Besselovi metodi za trenutek opazovanja. Časovno enačbo interpoliramo linearno za srednji trenutek opazovanja.
  2. Severnica
    Navidezne koordinate Severnice za dan opazovanj so podane v datoteki Severnica_maj2008. Potrebno je interpolirati rektascenzijo in deklinacijo za trenutek opazovanja (linearna interpolacija).
    Za izračun časovnega kota severnice je potrebno vzeti količino So, GMST-zvezdni čas v Greenwichu ob 0h svetovnega časa UT (M) za noč opazovanj. Te najdemo v datoteki ST_at_0UT (vzamemo srednji zvezdni čas GMST).
Terenske opazovanja obdelamo v obliki elaborata, ki naj vsebuje celoten postopek izračuna (z vsemi enačbami in vmesnimi rezultati), ter kratko (zares kratko) tehnično poročilo na začetku. Obvezno je priložiti terenski zapisnik (v originalu), ter graf spremembe zenitne razdalje s časom (v primeru Sonca). Primer slabih opazovanj najdemo tukaj: Graf. Kot vidimo, se daljici odčitkov KL in KD sekata. Morali bi biti vzporedni.

Primer elaborata 3. vaje (terenska opazovanja) je podan v naslednjih slikah:

   

Še en primer obdelave opazovanj Sonca in Severnice je podan v obliki spletne datoteke (Excel izvoz):Sonce, oz. Severnica.